Bash ile Kabuk Programlama Eğitimi (Shell Scripting Eğitimi) 

Linux Temel Eğitimi ve Linux Sistem Yönetimi Eğitimleri sırasında özet olarak verdiğimiz kabuk ve özellikle bash kabuğu konusunda gelen istekler doğrultusunda ayrı ve özel bir ders olarak bash ile Kabuk Programlama eğitimini açmayı uygun bulduk.

 

Sistem Yöeticileri, Veritabanı Yöneticileri, Ağ yöneticileri ve güvenlik konusunda çalışan kişilerin bir kabuğu iyi derecede bilmesi ve burada yazdıkları kabuk betiği ya da kabuk programı adı verilen (shell script) programlarla sistemlerini izlemeleri, sorun çıkmadan haberdar olmaları ve gerektiğinde otomatik olarak yönetimi gerçekleştirebilmeleri için kabuk programlama gerekli ve çalışma yaşamını kolaylaştrıcıdır. İster AIX, Solaris, HP-UX gibi Unix sürümlerinde ister Pardus, Ubuntu, RedHat, Mandriva, SuSe, Debian, Fedora gibi GNU/Linux sürümlerinde isterseniz de FreeBSD, OpenBSD gibi BSD işletim sistemlerinde mutlaka kabuktan işlem yaparsınız ve hemen hepsinde bash (Bourne Again shell) kabuğu bulunur.

 

Bu eğitim sonucunda kabukta çalışabilecek programlar yazabilecek, bunları zamanlayıcı ile çalıştırabilecek ve siz yönettiğiniz sistemlerden çok uzaktayken bile işlerin bir kısmının otomatik olarak çalışmasını sağlayabileceksiniz.

 

Bu kurs için katılımcıların temel Linux ya da Unix bilgisine sahip olması gerekmektedir.

 

Konular bilgisayar başında uygulamalı olarak anlatılacaktır. Kurs sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecektir. 

Kurs Konuları

 

Kabuklar konusunda bilgi
Bash kabuğu hakkında bilgi
Bash ile Kolaylıklar
Bash ile Komut Satırında İşlemler
Betik içinde değişken tanımlama
Dışarıdan bir komutu değişkene atama
Kontroller
Karşılaştırmalar (dosya, değer, aritmetik)
Koşullu ifadeler (if, then, else; case vb)
Döngüler (for, while, until gibi)
Crontab ile Kabuk Programları Çalıştırma
Bash kabuğuna özgü değişkenler ve kullanımları

 

Kurs Takvimi

 

Kursumuz toplam 12 saattir. Haftaiçi ve haftasonu kurs seçeneklerimiz olup size uygun seçenekler de ayarlanabilmektedir. Bu nedenle size uygun olan seçeneği bize Kurs Başvuru formunu doldurarak iletebilirsiniz. 

 

Merkezimizdeki 2 sınıfımızda en fazla 12 kişiye kadar olan gruplarda ders verilmektedir. Sınıf ortamı uygun olsa da eğitimin kalitesi açısından daha büyük gruplar oluşturmamayı tercih ediyoruz. 

 

Kurslarımız Ankara'da eğitim merkezimizde ve kendi sınıflarımızda yapılmaktadır. Kurumsal ve şirketiçi eğitim isteklerini, Ankara'da ve başta İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya, Kayseri, Adana olmak üzere tüm illerde kendi eğitim ortamlarında da karşılayabilmekteyiz.

 

Kurs Ücreti

 

Bireysel katılım ve kurumsal katılım kapalı sınıf eğitimleri fiyatlandırmaları farklı olmaktadır. Güncel fiyatlarımız için lütfen katılımcı sayısını da belirterek iletişime geçiniz.

 

Bireysel katılıma açık genel sınıf eğitimlerimizde Maximum Karta 12 aya kadar taksit yapılabilmektedir.

Sizin getirdiğiniz bir başka kişi olursa belirli bir düzeyde hem siz hem de getirdiğiniz kişi indirim alacaktır. Birden çok ders almak isteyenlere de belirli oranlarda indirim yapılmaktadır.  

Daha fazla bilgi için bilgi@devinim.com.tr adresine yazabilirsiniz. Hemen başvurmak için tıklayın.